Od kilku dni w głowie huczą mi problemy dzisiejszego świata - problem 'tolerancji', braku wiary w Szatana, wszechogarniająca 'wolność'. Dlaczego w cudzysłowie? Ponieważ źle rozumiane są owe pojęcia.
Mówiąc o świętości, słuchacze cię wyśmieją, mówiąc o wierze, dowiesz się, że jesteś naiwny, a wszelkiego rodzaju 'ograniczenia' związane z życiem moralnym nadają się na podpałkę.
Świętość? Co to takiego? Ksiądz może żyć w celibacie? Czy owy celibat nie musi go 'cisnąć'? Czy może być szczęśliwy? Czy kobieta może nań patrzeć nie jak na mężczyznę i nie jak na 'zakazany owoc, który najlepiej smakuje'? - Oczywiście, że tak! Tylko trzeba wykazać się chęcią. Choć to jest coraz mniej spotykane.
'Zarwanie' księdza jest notowane w rankingach dziewczyn, jako coś już całkiem powszechnego, tuż obok żonatych mężczyzn.
Kiedyś koloratka, obrączka były znakiem zakazu dla innych, a teraz najlepiej 'biorą' na taką 'przynętę'.
Czytając Frondę, obserwując ludzi na mieście, czytając książki współczesnych nam autorów powiem: o zgrozo!
Coraz częściej zastanawiam się, jak moje dzieci będą uczone w szkole, czy będę ewenementem jako matka- żona, jako kobieta będąca w związku sakramentalnym z mężczyzną? Czy związki heteroseksualne będą na wymarciu jak mamuty? Czy moje dzieci będą mogły mówić o mnie jak o rodzicu, czy o „opiekunie”? Czy będę obiektem kpin, gdy będę chodziła do kościoła na Eucharystię wraz z rodziną?
Jadąc dziś tramwajem z uczelni, na której przeważającą część wykładowców stanowią księża (będąc tam, czuję się jak w innym świecie. Inni narzekają, a mi ten klimat naprawdę odpowiada), widziałam dwójkę młodych ludzi (okolice mojego wieku), którzy z zapartym tchem studiowali ulotkę. Złożyło się, że musiałam stanąć w ich okolicy, ponieważ linia 27 jest wypuszczana z zajezdni jedynie z jednym wagonem, przez co nie można nawet pomyśleć o 100 centymetrach przestrzeni, by móc zapewnić sobie komfortu psychicznego.
Powracając jednak do tematu - mój wzrok złączył się ze wzrokiem dziewczyny. Poczułam jakąś niepewność płynącą z jej strony. Automatycznie spojrzałam na ulotkę, którą trzymała (zapewne) moja rówieśniczka. Nie znałam nazwy tego specyfiku (ciekawość zwyciężyła), więc zapamiętałam nazwę, by móc w Internecie sprawdzić cóż to jest za wynalazek. Idąc do domu byłam pewna przeznaczenia tego opakowania. Ta dziewczyna była zagubiona, chłopak zaciekle studiował tę ulotkę, po czym oddał ją swej partnerce (jakże modne słowo) i jak gdyby nigdy nic leniwie oglądał świat zza okna.
Tak, to był środek antykoncepcyjny. Czytając jakieś forum, studiowałam z zażenowaniem zdania forumowiczek. Stosowanie 'tylko jednego zabezpieczenia, jest wielce nieodpowiedzialne'. Hmm...sami odpowiedzialni się wypowiadali.
Nie wiem czemu, ale po spotkaniu tej dziewczyny i później po tym 'dochodzeniu', poczułam trwogę. Oczywiście można powiedzieć: 'Olka, oni i tak późno zaczynają'. Albo 'Dobrze, że myślą o zabezpieczeniu, żeby nie wpaść'. Faktycznie...myślą.
Rozmowa ze znajomą. Niestety zeszła na jej sprawy z partnerem (to już premedytacja). Dlaczego niestety? Ponieważ od niej też usłyszałam, że współżycie np. tylko z tabletkami jest wielce głupią sprawą.
Zastanawiałam się czy czasem to ja nie pasuję do tego świata. Przez moment byłam pewna tego stwierdzenia: jestem odludkiem. Chwilę później znów powróciłam do tej sprawy i poczułam, że to, co większość robi jest nienormalne. Jest powszechne, ale nie jest normalne.
Tolerancja wobec homoseksualistów - 'każdy może robić sobie z kim cokolwiek, mi to nie przeszkadza'. Ja, jako osoba mówiąca jasno: 'to jest zboczenie' (por.Rz 1,24-28) , dowiaduję się, że jestem nietolerancyjna. ("Czarnogród" i te sprawy...) Jeśli tak ma wyglądać tolerancja, no to nieźle.
'Po co etyka? Po co moralność? Przecież to nie jest dzisiejsze. To jest jedynie uwiązanie człowieka.' Gratuluję postawy.
Tak, będziemy wystawieni na pośmiewisko - już jesteśmy. Już teraz słyszę, że jestem głupia. Ale przecież „Bóg właśnie wybrał to, co głupie w oczach świata!” (1 Kor.1,27)
Ataki w mediach, wśród znajomych, to już codzienność.
Dziękuję Kościołowi za tę naukę, którą głosi. Dziękuję za to 'uwiązanie' mnie 'zakazami', bo wiem, że dzięki temu ostanie się we mnie jeszcze człowiek.
wtorek, 25 listopada 2008
piątek, 21 listopada 2008
poniedziałek, 3 listopada 2008
'Morze, nasze morze, wiernie ciebie będziem strzec!'
Chęć ucieczki?
Marzenia się spełniają. Tylko czy w grę wchodzi cud? Próbować będę, bo to nadzieja daje siły. Ona też umiera ostatnia. Wiary nieustannie brak we wnętrzu, to może laicka 'matka głupich' doda sił?
Jabłka Adama...
"Jak to zrobiłeś, że odebrałeś mu wiarę?"
Odebrał wiarę i przywrócił jednocześnie rozum... Czy faktycznie? Czy to zdanie jest poprawne? Co na to umiłowana przeze mnie filozofia? Co na to teologia wprowadzająca mnie nieustannie w zadumę, którą rozgryzam drugi rok?
Fides et Ratio? Gdzie owy dialog wiary i rozumu? Czemu nikt nie zwraca uwagi na to, że oba pojęcia są niczym dwa skrzydła, które są różne od siebie (posiadają inne korzenie), ale przeciwstawione sobie jednocześnie łączą się?
Daj mi siłę Swą!!!
Chęć ucieczki?
Marzenia się spełniają. Tylko czy w grę wchodzi cud? Próbować będę, bo to nadzieja daje siły. Ona też umiera ostatnia. Wiary nieustannie brak we wnętrzu, to może laicka 'matka głupich' doda sił?
Jabłka Adama...
"Jak to zrobiłeś, że odebrałeś mu wiarę?"
Odebrał wiarę i przywrócił jednocześnie rozum... Czy faktycznie? Czy to zdanie jest poprawne? Co na to umiłowana przeze mnie filozofia? Co na to teologia wprowadzająca mnie nieustannie w zadumę, którą rozgryzam drugi rok?
Fides et Ratio? Gdzie owy dialog wiary i rozumu? Czemu nikt nie zwraca uwagi na to, że oba pojęcia są niczym dwa skrzydła, które są różne od siebie (posiadają inne korzenie), ale przeciwstawione sobie jednocześnie łączą się?
Daj mi siłę Swą!!!
sobota, 1 listopada 2008
Artykuł- listopad 2008
Śmierć- początek czy koniec?
Śmierć- ilekroć słyszymy ten wyraz, we wnętrzu czujemy niepokój, włos jeży się na głowie, ciśnienie w żyłach się podnosi, mamy przed oczami naszych bliskich, przypominają się sceny z filmów dla osób o mocnych nerwach- zgeneralizowałam? Oczywiście, że tak.
To jeszcze raz... Śmierć- początek czy koniec? Radość czy smutek? Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia.
Dni stają się krótsze, styczność ze słońcem jest z każdym dniem coraz mniejsza, przyroda jest w trakcie przygotowań do zimy. Inni mówią, że wszystko umiera. Czy aby na pewno? Z takim myśleniem za daleko nie zajdziemy. Nie twierdzę, że wszyscy kłamią, a pesymistyczne myślenie powoduje nasilenie wtargnięć na życie. Pochylmy się na spokojnie nad tym zagadnieniem.
W tym dość długim wstępie chciałam nakreślić nasze często spotykane myślenie o przemijaniu. Chciałabym, aby każdy z Was zadał sobie pytanie: „Jak myślę o śmierci? Czy odczuwam lęk? Czy potrafię dostrzec w tym coś głębszego?”
Śmierć towarzyszyła człowiekowi od samego początku wędrówki po ziemi. Przewijała się w literaturze, sztuce (znane wszystkich hasło: „Memento mori!”- Pamiętaj o śmierci!”. O tym, dlaczego jest ona nieodłączna, możemy poczytać na kartach Pisma Świętego (zapraszam gorąco do lektury!). Jeszcze nie tak dawno nasi przodkowie podchodzili do niej bardzo spokojnie, wręcz nad wyraz spokojnie. Taka kolej rzeczy- początek i koniec. Ostatnimi czasy podejście do śmierci zmieniło się niemal o 180 stopni. Teraz sam proces śmierci został zepchnięty na margines życia, nie jest to temat, o którym poczytamy w gazetach. Mówiąc językiem dzisiejszego świata: „nie jest trendy”. Ma to swoje powody oraz ponosi za sobą ogromne konsekwencje. Gdy usłyszy się zdanie w gronie ludzi: „jestem przygotowany na śmierć” słuchacze patrzą na mówiącego niemal jak na niestabilnego psychicznie. Śmierć zawsze wstrząsała, szczególnie najbliższymi. Nic dziwnego, skoro odeszła bliska sercu osoba. Inaczej reagujemy, gdy dowiemy się o odejściu młodej osoby, albo zdrowej, tudzież uczestniczącej w wypadku.
Zawsze padają te same słowa: „Przecież to niemożliwe, ona była młoda! Na nic nie chorowała, miała tyle planów na życie. Dlaczego to właśnie ona?!” Ostatnie pytanie jest najgorszym pytaniem z możliwych, jakie może postawić człowiek. Wtedy huczy w głowie niewypowiedziane głośno, z braku odwagi: „Czemu nie ktoś inny?” Faktycznie jest to trudne przeżycie, lecz jakże ludzkie!
Nie rzucam słów na wiatr, ponieważ w tym roku uczestniczyłam w ostatnim pożegnaniu mej koleżanki z byłej szkoły. Dziewczyna zdolna, szczera, studiowała na Politechnice, całkowicie zdrowa. Niestety, wracając do domu z uczelni, wpadła pod pociąg...w Wielki Czwartek.
Czy ona myślała, że za chwilę przejdzie przez próg do wieczności? Czy ktokolwiek myślał, że ostatni raz widzi ją uśmiechającą się?
My, młodzi ludzie, mamy wielkie plany na przyszłość. To wydaje się być zupełnie normalnym, że nie często myślimy o śmierci- o naszej śmierci. Lecz, jako ludzie wierzący, będący w dialogu z Bogiem powinniśmy pamiętać o wieczności, która na nas czeka i to nie u byle kogo, bo u najlepszego Ojca i Przyjaciela.
Nierzadkim błędem, jaki popełniamy, jest rozpatrywanie życia na ziemi jako czegoś najważniejszego. Na pierwszym miejscu widnieją nasze oczekiwania dotyczące zmiany pracy na lepiej płatną, albo kupno kolejnej gry komputerowej. Zapominamy o esencji naszej wiary. Materia przeminie, a co z naszą duszą? Niegdyś ksiądz Józef Baka (do poznania jego twórczości zachęcam wszystkich, naprawdę warto!) napisał w pewnym utworze: „Mości Panie, z gliny dzbanie, poliwany, pozłacany, nie głucho, że ucho, urwie się, stłucze się. (...) Źle żyjesz, zawyjesz! Śmierć nie śmiech, dudy w miech.” Jesteśmy pielgrzymami, a świat, w którym przyszło nam żyć, jest chwilowy.
Każdy z nas jest bogaty w ciekawość świata i wszystkiego, co wiąże się z człowiekiem i jego losem. Powstało wiele historii nt. życia pozagrobowego- fantazja człowieka jest doprawdy bujna. Tak naprawdę nikt nie powie nam tego, co jest po drugiej stronie oprócz Jednego, który pokonał śmierć- tak, to Jezus Chrystus! Faktycznie nie mielibyśmy żadnych szans, gdyby nie On. Czy mamy w pamięci ten akt miłości ofiarowany za każdego z nas? „Zwycięstwo śmierć pochłonęło! Radujmy się Bracia, bo zmartwychwstał nasz Pan!” Czy to nie jest piękne?! Każdego roku świętujemy pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, ale czy pamiętamy, że świętujemy również nasze uwolnienie z rąk śmierci? Niestety nierzadko zapominamy o tym. Dlatego też tak łatwo nami potrafi wstrząsnąć śmierć człowieka. Często też płaczemy przede wszystkim nie nad osobą zmarłą, lecz nad naszym losem- co się z nami stanie, gdy będziemy bardziej ubodzy o człowieka, który towarzyszył nam w życiu. Jest to całkowicie normalne- żałoba jest naturalnym stanem, który znowu dzisiejszy świat niweluje. Domaga się on ciągłego uśmiechu, zadowolenia. Osoby rozpaczające nie są pożądane w towarzystwie. I tak człowiek stał się „odczłowieczony”.
Dzieciaki z Arki Noego w jednej z piosenek śpiewają: „Ja nie umieram, ja tylko zasypiam, gdy oczy otwieram, Jezusa spotykam!” Czy te słowa nie dają siły do walki o lepszy dzień?! Czy te słowa nie dodają odwagi w zmienianiu swego wnętrza na lepsze?! I na w końcu- czy te słowa nie oddają sensu naszej wiary?!
Kolejnym pięknym fragmentem, tym razem z Drugiego Listu św. Pawła do Tymoteusza (2Tm2,11) „Nauka to godna wiary: Jeżeli bowiem z Nim współumarliśmy, z Nim także żyć będziemy...”
Zabrzmi może paradoksalnie, ale żywię nadzieję, że zrozumiecie głębsze znaczenie: „Umieraj już dziś, aby żyć! Zacznij prawdziwie żyć!” Nie mówię, byście teraz zaczęli zadręczać się i myśleć o modelu trumny w którym zechcecie być pochowani. Zachęcam, byście traktowali każdy dzień tak, jakby miał być on Waszym ostatnim w życiu. Byście czuli, że warto żyć, gdy serce drży w chwilach dla Was szczególnych. I na koniec, byście zawsze byli gotowi na spotkanie z Bogiem.
Aleksandra Kozieł
Śmierć- ilekroć słyszymy ten wyraz, we wnętrzu czujemy niepokój, włos jeży się na głowie, ciśnienie w żyłach się podnosi, mamy przed oczami naszych bliskich, przypominają się sceny z filmów dla osób o mocnych nerwach- zgeneralizowałam? Oczywiście, że tak.
To jeszcze raz... Śmierć- początek czy koniec? Radość czy smutek? Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia.
Dni stają się krótsze, styczność ze słońcem jest z każdym dniem coraz mniejsza, przyroda jest w trakcie przygotowań do zimy. Inni mówią, że wszystko umiera. Czy aby na pewno? Z takim myśleniem za daleko nie zajdziemy. Nie twierdzę, że wszyscy kłamią, a pesymistyczne myślenie powoduje nasilenie wtargnięć na życie. Pochylmy się na spokojnie nad tym zagadnieniem.
W tym dość długim wstępie chciałam nakreślić nasze często spotykane myślenie o przemijaniu. Chciałabym, aby każdy z Was zadał sobie pytanie: „Jak myślę o śmierci? Czy odczuwam lęk? Czy potrafię dostrzec w tym coś głębszego?”
Śmierć towarzyszyła człowiekowi od samego początku wędrówki po ziemi. Przewijała się w literaturze, sztuce (znane wszystkich hasło: „Memento mori!”- Pamiętaj o śmierci!”. O tym, dlaczego jest ona nieodłączna, możemy poczytać na kartach Pisma Świętego (zapraszam gorąco do lektury!). Jeszcze nie tak dawno nasi przodkowie podchodzili do niej bardzo spokojnie, wręcz nad wyraz spokojnie. Taka kolej rzeczy- początek i koniec. Ostatnimi czasy podejście do śmierci zmieniło się niemal o 180 stopni. Teraz sam proces śmierci został zepchnięty na margines życia, nie jest to temat, o którym poczytamy w gazetach. Mówiąc językiem dzisiejszego świata: „nie jest trendy”. Ma to swoje powody oraz ponosi za sobą ogromne konsekwencje. Gdy usłyszy się zdanie w gronie ludzi: „jestem przygotowany na śmierć” słuchacze patrzą na mówiącego niemal jak na niestabilnego psychicznie. Śmierć zawsze wstrząsała, szczególnie najbliższymi. Nic dziwnego, skoro odeszła bliska sercu osoba. Inaczej reagujemy, gdy dowiemy się o odejściu młodej osoby, albo zdrowej, tudzież uczestniczącej w wypadku.
Zawsze padają te same słowa: „Przecież to niemożliwe, ona była młoda! Na nic nie chorowała, miała tyle planów na życie. Dlaczego to właśnie ona?!” Ostatnie pytanie jest najgorszym pytaniem z możliwych, jakie może postawić człowiek. Wtedy huczy w głowie niewypowiedziane głośno, z braku odwagi: „Czemu nie ktoś inny?” Faktycznie jest to trudne przeżycie, lecz jakże ludzkie!
Nie rzucam słów na wiatr, ponieważ w tym roku uczestniczyłam w ostatnim pożegnaniu mej koleżanki z byłej szkoły. Dziewczyna zdolna, szczera, studiowała na Politechnice, całkowicie zdrowa. Niestety, wracając do domu z uczelni, wpadła pod pociąg...w Wielki Czwartek.
Czy ona myślała, że za chwilę przejdzie przez próg do wieczności? Czy ktokolwiek myślał, że ostatni raz widzi ją uśmiechającą się?
My, młodzi ludzie, mamy wielkie plany na przyszłość. To wydaje się być zupełnie normalnym, że nie często myślimy o śmierci- o naszej śmierci. Lecz, jako ludzie wierzący, będący w dialogu z Bogiem powinniśmy pamiętać o wieczności, która na nas czeka i to nie u byle kogo, bo u najlepszego Ojca i Przyjaciela.
Nierzadkim błędem, jaki popełniamy, jest rozpatrywanie życia na ziemi jako czegoś najważniejszego. Na pierwszym miejscu widnieją nasze oczekiwania dotyczące zmiany pracy na lepiej płatną, albo kupno kolejnej gry komputerowej. Zapominamy o esencji naszej wiary. Materia przeminie, a co z naszą duszą? Niegdyś ksiądz Józef Baka (do poznania jego twórczości zachęcam wszystkich, naprawdę warto!) napisał w pewnym utworze: „Mości Panie, z gliny dzbanie, poliwany, pozłacany, nie głucho, że ucho, urwie się, stłucze się. (...) Źle żyjesz, zawyjesz! Śmierć nie śmiech, dudy w miech.” Jesteśmy pielgrzymami, a świat, w którym przyszło nam żyć, jest chwilowy.
Każdy z nas jest bogaty w ciekawość świata i wszystkiego, co wiąże się z człowiekiem i jego losem. Powstało wiele historii nt. życia pozagrobowego- fantazja człowieka jest doprawdy bujna. Tak naprawdę nikt nie powie nam tego, co jest po drugiej stronie oprócz Jednego, który pokonał śmierć- tak, to Jezus Chrystus! Faktycznie nie mielibyśmy żadnych szans, gdyby nie On. Czy mamy w pamięci ten akt miłości ofiarowany za każdego z nas? „Zwycięstwo śmierć pochłonęło! Radujmy się Bracia, bo zmartwychwstał nasz Pan!” Czy to nie jest piękne?! Każdego roku świętujemy pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, ale czy pamiętamy, że świętujemy również nasze uwolnienie z rąk śmierci? Niestety nierzadko zapominamy o tym. Dlatego też tak łatwo nami potrafi wstrząsnąć śmierć człowieka. Często też płaczemy przede wszystkim nie nad osobą zmarłą, lecz nad naszym losem- co się z nami stanie, gdy będziemy bardziej ubodzy o człowieka, który towarzyszył nam w życiu. Jest to całkowicie normalne- żałoba jest naturalnym stanem, który znowu dzisiejszy świat niweluje. Domaga się on ciągłego uśmiechu, zadowolenia. Osoby rozpaczające nie są pożądane w towarzystwie. I tak człowiek stał się „odczłowieczony”.
Dzieciaki z Arki Noego w jednej z piosenek śpiewają: „Ja nie umieram, ja tylko zasypiam, gdy oczy otwieram, Jezusa spotykam!” Czy te słowa nie dają siły do walki o lepszy dzień?! Czy te słowa nie dodają odwagi w zmienianiu swego wnętrza na lepsze?! I na w końcu- czy te słowa nie oddają sensu naszej wiary?!
Kolejnym pięknym fragmentem, tym razem z Drugiego Listu św. Pawła do Tymoteusza (2Tm2,11) „Nauka to godna wiary: Jeżeli bowiem z Nim współumarliśmy, z Nim także żyć będziemy...”
Zabrzmi może paradoksalnie, ale żywię nadzieję, że zrozumiecie głębsze znaczenie: „Umieraj już dziś, aby żyć! Zacznij prawdziwie żyć!” Nie mówię, byście teraz zaczęli zadręczać się i myśleć o modelu trumny w którym zechcecie być pochowani. Zachęcam, byście traktowali każdy dzień tak, jakby miał być on Waszym ostatnim w życiu. Byście czuli, że warto żyć, gdy serce drży w chwilach dla Was szczególnych. I na koniec, byście zawsze byli gotowi na spotkanie z Bogiem.
Aleksandra Kozieł
Subskrybuj:
Posty (Atom)